Czytelnia

Miejsce z dobrym duchem

Vinea poradnia KTCel jest prosty – nieść pomoc wszystkim, którzy pragną żyć pełnią życia i człowieczeństwa. Dużo łatwiej go realizować pod skrzydłami ojców jezuitów.

KAMILA TOBOLSKA

Poznańskie Stare Miasto. Tu, u zbiegu ulic Szewskiej i Dominikańskiej, stoi kościół, którego historia sięga XIII w., a od 1920 r. związana jest z zakonem jezuitów. Podążając dalej ul. Szewską, wzdłuż klasztornych zabudowań, trafimy pod numer 18 a, do budynku, w którym kiedyś mieścił się dom zakonny. Od jesieni ubiegłego roku ma on nowe przeznaczenie. Coraz prężniej działa tu chrześcijańska poradnia psychologiczno-duchowa prowadzona przez Fundację Jezuickiego Ośrodka Kultury i Rozwoju „Vinea”.

Nie tylko w kryzysie

Klimatyczny korytarz i duża sala, idealna na warsztaty w większym gronie czy prelekcje oraz trzy mniejsze pomieszczenia, gdzie można spokojnie porozmawiać. Już po chwili przebywania w tych przytulnych wnętrzach poradni czuje się, że jest to miejsce z dobrym duchem. Jak przyznaje Marta Lewandowska–Harasimowicz, prezes zarządu działającej od 7 lat Fundacji „Vinea”, już jakiś czas noszono się z zamiarem utworzenia takiego miejsca. Stało się to możliwe, kiedy do Poznania zawitał o. Dariusz Michalski, od 2015 r. przełożony tutejszej wspólnoty jezuitów. – Przychodzi do nas wiele osób poszukujących miejsca, w którym zostanie uszanowany ich światopogląd i system wartości. Wiedzą, że opieramy się na wartościach chrześcijańskich – zauważa o. Dariusz. Jak na miejsce współtworzone przez jezuitów przystało, wsparcie, jakiego udziela poradnia, oparte jest w dużej mierze na elementach duchowości ignacjańskiej. – Staramy się je przybliżać szczególnie tym, którzy są pogubieni – mówi jezuita dopowiadając, że poradnia to także dobre miejsce dla osób szukających dróg własnego rozwoju. Z pomocy specjalistów warto bowiem korzystać nie tylko wtedy, kiedy w naszym życiu zdarzy się sytuacja kryzysowa, ale także np. dbając o rozwój pewnych umiejętności. Marta Lewandowska–Harasimowicz podkreśla z kolei, że oferta poradni skierowana jest także do osób niewierzących. – To miejsce ma służyć temu, aby wszyscy, którzy odczują taką potrzebę, mogli uporządkować w swoim życiu to, co wymaga uporządkowania, chociażby sferę emocjonalną, ale też nauczyć się budowania dobrych relacji z innymi – zaznacza.

Bardzo cennym obszarem pracy poradni jest pomoc duchowa, w ramach której można skorzystać z nieodpłatnej rozmowy duchowej z o. Dariuszem Michalskim lub o. Andrzejem Bukowcem. Jak wyjaśniają ojcowie, nie ma ona na celu doradzania drugiej osobie, co ma zrobić w danym momencie życia. Pomaga za to rozeznać wolę Bożą i szerzej spojrzeć, przez pryzmat wiary, na swoją aktualną sytuację życiową.

Psychologia po chrześcijańsku

Kierując się na korytarzu poradni w lewą stronę, trafimy do sekretariatu. Jego kierownikiem jest Maria Nowosadko, doktor teologii, która, jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości z jakiego wsparcia powinniśmy skorzystać, odpowiednio nas nakieruje. – To dość częste, że przychodzące do nas osoby nie za bardzo wiedzą czy powinny odbyć rozmowę duchową czy spotkać się z psychologiem. Po rozmowie staram się więc pomóc w podjęciu odpowiedniej decyzji – przyznaje pani Maria. Na ofertę poradni składają się indywidualne konsultacje psychologiczne i psychiatryczne, krótko i długoterminowe, oraz prowadzenie terapii m.in. rodzinnej. Poradnia zapewnia też możliwość uczestnictwa w grupach rozwojowych i grupach wsparcia oraz różnorodnych sesjach i warsztatach. Są to propozycje odpłatne, ale jak zaznacza Maria Nowosadko, jeśli skorzystanie z nich nie jest możliwe ze względu na mniejsze możliwości finansowe, sekretariat prosi zainteresowane osoby o kontakt i zapewnia, że wyjdzie takiej sytuacji na przeciw.

Z pomocy poradni prowadzonej przez Fundację „Vinea” korzystać mogą także dzieci i młodzież. W kontakcie ze starszymi nastolatkami dobrze odnajduje się jeden z przyjmujących tu psychologów, Jolanta Prajs, sama mama dwóch córek. Z mężem należą też do Domowego Kościoła, gałęzi rodzinnej Ruchu Światło-Życie. – Pracuję również z osobami dorosłymi, między innymi z rodzinami. Cenię sobie to, że w poradni chrześcijańskiej mogę być postrzegana jako osoba, dla której ważne są konkretne wartości. Jeśli przychodzi do mnie para, może być pewna, że istotny jest dla mnie sakrament małżeństwa – wyjaśnia.

O specyfice chrześcijańskiego poradnictwa psychologicznego mówi też inny z psychologów poradni, Katarzyna Dobryniewska, mama córki i syna. – Tutaj bardzo ważny jest wymiar duchowy. Z góry zakłada się, że podczas spotkań w ramach terapii możemy rozmawiać o wierze. Warto mieć bowiem świadomość, że często w podejściu psychologicznym uznaje się, iż temat Boga nie powinien być podejmowany – zauważa pani Kasia, która od lat pracuje w obszarze uzależnień, indywidualnie oraz z grupami, także z rodzinami osób uzależnionych. – Wykonuję zawód, który pozwala mi postawić znak równości między pasją i pracą. Staram się więc pomagać innym w szukaniu spełnienia w życiu i znajdowania jego sensu – dodaje z uśmiechem.

Co w najbliższym czasie?

Najbliższą propozycją warsztatową poradni są warsztaty dotyczące wychowania zatytułowane „Rodzice w akcji”, które poprowadzi pedagog i terapeuta Monika Gajda. W dniach 4–5 marca opowie m.in. o stawianiu dzieciom granic i dwóch skrzydłach dojrzałej miłości rodzicielskiej. Z kolei 18 marca odbędą się warsztaty „Kryzys ducha, duch kryzysu” pomagające w rozpoznaniu kryzysu w życiu duchowym i radzeniu sobie z nim. – Chcemy pokazać, że kryzys nie jest czymś złym, tylko elementem rozwoju duchowego. Postaramy się też podpowiedzieć, jak sobie radzić z kryzysem, aby był on rozwijający. Temat przedstawimy również od strony biblijnej – zapowiada Maria Nowosadko, która prowadzić będzie te warsztaty wraz z psychologiem o. Robertem Bujakiem, rektorem kolegium Ojców Jezuitów w Warszawie.

Trwają już także zapisy do grupy wsparcia dla osób, które utraciły bliską osobę. – Zależy nam na stworzeniu przestrzeni do dzielenia się swoimi przeżyciami związanymi ze stratą i żałobą oraz wzajemnego wspierania się – wyjaśnia Marta Lewandowska–Harasimowicz. Pierwsze z comiesięcznych spotkań grupy zaplanowano na 23 marca. Prowadzić ją będzie psycholog i psychoterapeutka Anna Słysz, członkini poznańskiej Wspólnoty Życia Chrześcijańskiego. Wspólnoty, która zresztą zainicjowała przed laty powstanie Fundacji Jezuickiego Ośrodka Kultury i Rozwoju „Vinea”.

Z poradnią psychologiczno-duchową można kontaktować się za pomocą strony www.vinea.org.pl oraz pod numerem tel. 797 907 154.

/fot. K. Tobolska/

Na korytarzu poradni, w czasie przerw między kolejnymi prelekcjami czy częściami warsztatów, toczą się zazwyczaj rozmowy; w centrum o. Andrzej Bukowiec

Fundacja Jezuickiego Ośrodka Kultury i Rozwoju VINEA

ul. Szewska 18, 61-760 Poznań 
konto złotówkowe (PLN): 25 1140 2017 0000 4002 1145 4446

konto dolarowe (USD): 39 1140 2004 0000 3112 1217 5826

Administrator Ochrony Danych Osobowych: rodo@vinea.org.pl

Poradnia VINEA

ul. Szewska 18A, 61-760 Poznań
poradnia@vinea.org.pl

numer konta: 58 1140 2004 0000 3402 8209 7336

SEKRETARIAT CZYNNY:
poniedziałek - czwartek godz. 13:30 - 16:30
polska-162393__340  PL tel. 797 907 154

jack-związek-26119__340PL tel. 608 634 350 (tylko w języku angielskim)

Poradnia VINEA – UKRAINA

ul. Szewska 18A, 61-760 Poznań

poradniaua@vinea.org.pl

506 078 460 – українською

797 907 154 – польською

Dane rejestrowe

NIP: 7781469674

REGON: 301366142

KRS: 0000348563

© Fundacja Vinea: dobry psycholog, terapeuta Poznań i online 2022
Wdrożenie i opieka: solmedia.pl

Wesprzyj nas